Sf. Ier. Nicolae cinstit la Catedrala Episcopală din Deva

În ajunul praznicul Sfântului Ierarh Nicolae, Catedrala episcopală din Deva a devenit neîncăpătoare pentru mulţimea credincioşilor care au dorit să îl cinstească pe sfântul ocrotitor al bisericii chiriarhale a oraşului.
.
Situată în municipiul Deva, pe strada Avram Iancu, Catedrala Ortodoxă ‘SFÂNTUL NICOLAE’ a fost ridicată în anul 1861, din iniţiativa mitropolitului Ardealului, Sfântul Andrei Şaguna. În perioada 1927-1930, biserica a fost renovată şi pictată în stil bizantino-roman. În interior se găsesc câteva icoane din secolul XVII. Pictura veche a bisericii a fost executată între anii 1929-1931 de către pictorul Alexandru Pop, directorul belleartelor din Cluj. Iconostasul este sculptat din lemn de stejar şi a fost executat de Şcoala de Meserii din Deva, în anul 1940. Cele trei clopote au fost turnate din material de război, pe cheltuiala familiei Dr. Petru Groza, după cum arată şi inscripţiile de pe ele. Exteriorul este ornamentat cu reliefuri în formă de cruce, iar în curtea catedralei a fost ridicat un monument al Eroilor Neamului.
.
Sărbătoarea hramului Catedralei episcopale din Deva a început în seara zilei de 05 decembrie, prin oficierea slujbei Vecerniei unită cu Litia în Catedrala episcopală de către un sobor de preoţi şi diaconi în fruntea cărora s-a aflat Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, răspunsurile la strană fiind asigurate de Grupul Kinonia al Eparhiei mehedinţene.
.
Programul din ajunul Sfântului Nicolae a continuat printr-un concert de colinde susţinut de către Corul Preoţesc „Sacerdotes” al Episcopiei Devei şi Hunedoarei dirijat de P.C. Arhidiacon Daniel Balea.
.
Seara a fost încheiată printr-o procesiune în jurul Catedralei Episcopale cu racla care conţine părticele din moaştele mai multor sfinţi şi o copie după Icoana Maicii Domnului de la Nicula.
.
În ziua praznicului Sfântului Ierarh Nicolae, Sfânta Liturghie a fost săvârşită de un sobor format din cinci arhierei: Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, Preasfinţitul Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, Preasfinţitul Gurie, Episcopul Devei şi Hunedoarei, Preasfinţitul Daniil, Episcopul Daciei Felix şi Preasfinţitul Andrei Făgărăşeanul, Episcopul Vicar al Arhiepiscopiei Sibiului, după cum ne-a precizat Pr. Bogdan-Gabriel Niţu.
.
Cel între sfinţi Părintele nostru Nicolae a trăit în prima jumătate a secolul IV, pe vremea împăraţilor Diocleţian şi Maximian, fiind Arhiepiscop al cetăţii Mirelor Lichiei.
.
Sfântul Nicolae a făcut multe minuni aşa cum arată istoria vieţii sale. Dar Sfântul Nicolae nici după moarte nu şi-a uitat turma sa. Iar prezenţa credincioşilor într-un număr atât de mare în catedrala episcopală din Deva, pentru a aduce prinos de cinstire marelui ierarh, dovedeşte cu prisosinţă dragostea de care se bucură acesta în rândul poporului dreptcredincios.

sursa: EpiscopiaDevei.ro