Întâlnire cu tinerii, pe tema violenţei în societate

Luni 2 aprilie, la invitaţia D-nei Prof. Odeta Vîlcea de la Liceul cu Program Sportiv Slatina, Pr. Cons. Ionel-Daniel Rădoi şi Dl Cons. Dan Camen au participat la o oră de discuţii libere cu elevii clasei a IX-a, pe tema violenţei în societate.

Plecând de la episodul biblic negativ al uciderii lui Abel de către Cain – prima violenţă consemnată scripturistic, de altfel primul fratricid − şi ajungând până la învăţătura nouă, adusă de către Mântuitorul Hristos, care îndeamnă: „Nu vă împotriviţi celui rău; iar cui te loveşte peste obrazul drept, întoarce-i şi pe celălalt” (Mt. 5, 39), elevii au învăţat cum aceste precepte pozitive pot fi folosite şi în viaţa de zi cu zi. Către final, părintele consilier le-a împărtăşit elevilor şi câteva istorioare pline de folos duhovnicesc, culese din Pateric, care arată cum poate fi îndepărtată creştineşte violenţa.