Expoziţie de icoane, ouă încondeiate şi obiecte de artă tradiţională la Biblioteca Judeţeană „Ion Minulescu” din Mun. Slatina

Marţi 3 aprilie, la Biblioteca Judeţeană „Ion Minulescu” din Slatina a avut loc vernisajul expoziţiei de icoane, ouă încondeiate şi obiecte de artă tradiţională, intitulată „Culori pascale − tradiţie, lumină şi culoare”. Tot cu acest prilej a avut loc şi lansarea albumului de cântece religioase al Corului „Vocess Primavaera”. La eveniment au participat, pe lângă Dl Paul Matiu − Directorul Bibliotecii Judeţene şi Dl. Viorel Pintea − Directorul Şcolii Populare de Arte şi Meserii din Slatina, Pr. Cons. Ioan-Daniel Rădoi şi Pr. Insp. Cristian Stoica − reprezentanţi ai Episcopiei Slatinei şi Romanaţilor.

În cuvântul adresat celor prezenţi, Pr. Cons. Ioan-Daniel Rădoi a transmis binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, precizând că „aceşti tineri talentaţi, iubitori de artă şi cultură, reprezintă viitorul Bisericii Dreptslăvitoare, prin osteneala şi dragostea lor, continuatori a tot ceea ce înseamnă tradiţie autentică românească”.

În ultima parte a programului, Corul „Vocess Primavaera”, dirijat de către Dl Marius-Arald Fieraru, a susţinut un concert de cântece religioase pascale.