Seminar în cadrul proiectului “Educaţie Culturală pentru protejarea şi promovarea patrimoniul eclesiastic tradiţional din Judeţul Olt”

Vineri, 28 septembrie, la sediul Protoieriei Slatina I Sud a avut loc, în cadrul proiectului cultural Educaţie Culturală pentru protejarea şi promovarea patrimoniul eclesiastic tradiţional din Judeţul Olt”, seminarul dedicat preoţilor care au în păstorire biserici de lemn monument-istoric, în vederea cunoaşterii modalităţilor de interacţionare corectă cu monumentele şi patrimoniul acestora pentru salvarea, conservarea şi promovarea lor ca obiective de patrimoniu cultural naţional.

În acest sens, au fost invitaţi D-na Adriana-Gabriela Ciocşan – restaurator bunuri culturale, D-l  Octavian Ciocşan – expert restaurator , D-l Laurenţiu Guţică – directorul Muzeului Judeţean Olt şi D-l Ing. Gheorghe Iorga – inspector superior în cadrul Direcţiei Judeţene de Cultură, Culte şi Patrimoniu Cultural Naţional Olt, specialişti în domeniul conservării şi restaurării bisericilor.

Proiectul cultural Educaţie Culturală pentru protejarea şi promovarea patrimoniul eclesiastic tradiţional din Judeţul Olt” se realizează cu sprijinul Administraţiei Fondului Cultural Naţional şi are drept obiectiv principal instruirea preoţilor din cuprinsul Eparhiei care au în administrare biserici de lemn, monument-istoric, în spiritul unei corecte interacţionări cu monumentul şi cu patrimoniul acestuia.