Albumul „Repertoar al bisericilor de lemn din judeţul Olt”

Joi, 15 noiembrie, orele 1200, în sala de festivităţi a Muzeului Judeţean Olt, Episcopia Slatinei şi Romanaţilor va organiza o masă rotundă pentru evaluarea rezultatelor obţinute în proiectul „Educaţie culturală pentru protejarea şi promovarea patrimoniului eclesiastic tradiţional din judeţul Olt”, proiect finanţat de către AFCN (Administraţia Fondului Cultural Naţional).

La eveniment sunt aşteptate distinse oficialităţi ale autorităţilor locale: Dl Eugen Ionică − Prefectul Judeţului Olt, Dl Paul Stănescu − Preşedinte C.J. Olt, Dl. Florin Dumitrescu – Director al Centrului Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale şi Culturale Olt, Dl Paul Matiu − Directorul Bibliotecii Judeţene „Ion Minulescu” Slatina, Dl Arh. Severică Mitrache, Dl Ing. Gheorghe Iorga, D-na Muzeograf Dr. Aurelia Grosu, precum şi alte personalităţi implicate în proiect.

Programul evenimentului:

– 1200 Cuvânt de deschidere al Dl. Dir. Laurenţiu Guţică – Muzeul Judeţean Olt

– 1205 Cuvânt de binecuvântare al PS Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor

– 1210 Discursurile autorităţilor locale

– 1215 Prezentarea proiectului

– 1225 Prezentarea albumului “Repertoar al bisericilor de lemn din judeţul Olt”

– 1235 Prezentarea filmului documentar “Bisericile de lemn din judeţul Olt”

– 1300 Dezbateri

Toţi cei interesaţi sunt aştepţi să ia parte la eveniment.