Canonul Mare la biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena – Sopot” din Slatina

Luni, 18 martie, în prima zi a Postului Mare, Preasfinţitul Episcop Sebastian, împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi, a săvârşit Canonul Mare în biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena – Sopot” din Mun. Slatina.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a subliniat importanţa şi necesitatea postului: „Fiecare dintre dumneavoastră aţi venit astăzi să luaţi binecuvântare, la început de Post Mare. Postul este necesar şi ajută foarte mult şi organismului, şi minţii, şi sufletului, şi fiinţei noastre întregi ca să se curăţească, să se lumineze şi să se îndumnezeiască.

A fi creştin înseamnă să te rogi, să posteşti, să te spovedeşti şi să te împărtăşeşti, precum îndeamnă Sfânta Evanghelie. Să ne pregătim în acest Post pentru a întâmpina slăvita Înviere! Căci numai dacă postim, dacă ne rugăm şi dacă vom petrece această perioadă, aşa cum ne învaţă Biserica, ne putem bucura cu adevărat de Învierea lui Hristos”.