Slujba Învierii la Mănăstirea Clocociov

Preasfinţitul Părinte Sebastian a săvârşit slujba Învierii Domnului la Mănăstirea Clocociov, împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi.

La finalul Sfintei Liturghii, Preasfinţia Sa a dat citire scrisorii pastorale de Paşti, intitulată „Hristos şi Pilat”.

orului, ci trebuie să o punem în practică. Ca să punem în practică poruncile Sale trebuie să postim, să ne rugăm, să facem milă cu cei săraci, cu cei bolnavi şi neajutoraţi, să ducem o viaţă cinstită, să nu furăm, să nu minţim, să nu necinstim pe aproapele nostru şi toate celelalte… Inima noastră ar trebui să ardă de dragul lui Hristos Cel înviat din morţi, aşa precum au ars inimile lui Luca şi Cleopa. Să-I cerem lui Dumnezeu binecuvântare în viaţa noastră, să petrecem sărbătorile acestea şi săptămâna aceasta cea Luminată în lumină, în lumina slujirii lui Dumnezeu, cu gândul la Dumnezeu, cu recunoştinţă şi cu mulţumire pentru Învierea Sa din morţi, care s-a făcut învierea noastră”.