Slujba Vecerniei din Duminica Învierii la Catedrala „Sfântul Gheorghe – Ionaşcu” din Slatina

Duminică, 5 mai, la orele 1300, Preasfinţitul Episcop Sebastian, împreună cu un ales sobor de preoţi şi diaconi, a săvârşit slujba vecerniei în catedrala „Sfântul Gheorghe – Ionaşcu” din Slatina.

În cadrul acestei slujbe, Evanghelia s-a citit în mai multe limbi, iar la final Preasfinţia Sa a subliniat caracterul universal al Învierii lui Hristos, Care a restaurat întreaga creaţie: „Învierea Domnului se adresează întregii lumi, întregii făpturi. De aceea, în fiecare noapte de Paşti, primul Hristos a înviat! nu-l cântăm între zidurile bisericii, ci afară, ca să se bucure întreaga făptură de Învierea lui Hristos. De asemenea, citirea Evangheliei de astăzi în mai multe limbi ne arătă că învăţătura Mântuitorului Hristos şi Învierea Sa au vocaţie universală, adică se adresează lumii întregi. Sfinţii Apostoli au mers şi au propovăduit pretutindeni − de la un capăt şi până la celălalt al pământului − şi în toate limbile pământului, ca să arate că Dumnezeu a venit pentru toate neamurile, de toate culorile, de toate etniile şi de toate limbile”.