Slujire arhierească în Parohia Teiuş

Marţi, 7 mai, a treia zi de Paşti, Preasfinţitul Episcop Sebastian a săvârşit Sfânta Liturghie în biserica „Adormirea Maicii Domnului” din Parohia Teiuş, oraş Scorniceşti.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a tâlcuit evanghelia zilei, în care se istoriseşte arătarea Mântuitorului după Înviere către ucenicii Luca şi Cleopa, în drum spre Emaus: „Aşa suntem şi noi, ca Luca şi Cleopa: călătorim în viaţa aceasta pe drumul vieţii, împărtăşindu-ne impresii, comunicând unii cu alţii şi de multe ori Hristos vine şi încearcă să se apropie de noi. Precum a făcut cu Luca şi Cleopa, Hristos încearcă să ne împărtăşească şi nouă învăţătura Sa cea dumnezeiască. Dar înţelegem noi ceva din ea sau ne asemănăm celor doi ucenici care nu au înţeles şi nu L-au cunoscut pe Hristos? Îl recunoaştem noi pe Hristos ca fiind Dumnezeu adevărat, Care s-a răstignit pentru noi şi apoi a înviat? Nu este de ajuns să înţelegem învăţătura Mântuitorului, ci trebuie să o punem în practică. Ca să punem în practică poruncile Sale trebuie să postim, să ne rugăm, să facem milă cu cei săraci, cu cei bolnavi şi neajutoraţi, să ducem o viaţă cinstită, să nu furăm, să nu minţim, să nu necinstim pe aproapele nostru şi toate celelalte… Inima noastră ar trebui să ardă de dragul lui Hristos Cel înviat din morţi, aşa precum au ars inimile lui Luca şi Cleopa. Să-I cerem lui Dumnezeu binecuvântare în viaţa noastră, să petrecem sărbătorile acestea şi săptămâna aceasta cea Luminată în lumină, în lumina slujirii lui Dumnezeu, cu gândul la Dumnezeu, cu recunoştinţă şi cu mulţumire pentru Învierea Sa din morţi, care s-a făcut învierea noastră”.