Liturghie arhierească în Parohia Cepari

Duminică, 23 iunie, la praznicul Pogorârii Sfântului Duh, Preasfinţitul Episcop Sebastian a slujit Sfânta Liturghie în biserica „Sfânta Treime” a Parohiei Cepari, com. Cârlogani.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a subliniat importanţa praznicului, momentul Cincizecimii reprezentând începutul fiinţării văzute a Bisericii: „Dacă Biserica noastră are o zi onomastică − Duminica Ortodoxiei −, acum, în Duminica Cincizecimii este prăznuită aniversarea ei, zi în care ea a luat fiinţă în chip văzut, prin cele 3000 de persoane care, adunate la un loc, într-un gând şi un cuget, au primit botezul cu Duhul Sfânt şi cu foc. Împlinind porunca Mântuitorului de a merge şi a propovădui la toate neamurile, Sfinţii Apostoli au făcut cunoscută Evanghelia în întreaga lume, întemeind comunităţi locale şi instituind episcopi, preoţi şi diaconi”. Conform rânduielii, după Sfânta Liturghie a fost săvârşită şi slujba Vecerniei, numită „a plecării genunchilor”, şi au fost binecuvântate frunze de nuc care simbolizează limbile de foc coborâte peste Sfinţii Apostoli.