Manifestările închinate Sfântului Constantin Brâncoveanu – Ocrotitorul Episcopiei Slatinei şi Romanaţilor

În ziua de vineri, 16 august 2013, la Mănăstirea Brâncoveni a avut loc slujba de cinstire a Sfinţilor Martiri Brâncoveni – Constantin Vodă (Ocrotitorul Eparhiei), dimpreună cu cei patru fii ai săi: Constantin, Ştefan, Radu şi Matei şi cu sfetnicul Ianache Văcărescu.

Manifestările dedicate Ocrotitorului Eparhiei au debutat la ora 930 cu Sfânta Liturghie, săvârşită în pridvorul bisericii mari a mănăstirii de către un sobor de ierarhi în frunte ÎPS Irineu – Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, dimpreună cu ÎPS Ciprian – Arhiepiscopul Buzăului şi Vrancei, PS Lucian – Episcopul Caransebeşului, PS Nicodim – Episcopul Severinului şi Strehaiei şi PS Sebastian – Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, înconjuraţi de un ales sobor de preoţi şi diaconi. La slujbă au participat sute de credincioşi, atât din cuprinsul Eparhiei, cât şi din afara ei, fiind însoţiţi de către preoţii lor, astfel aducând prinos de rugăciune şi închinare.

Cuvântul de învăţătură a fost ţinut la sfârşitul Sfintei Liturghii de către ÎPS Irineu, Mitropolitul Olteniei, care a subliniat importanţa jertfei martirice a Sfântului Constantin Vodă Brâncoveanu şi credinţa în Dumnezeul Cel în Treime lăudat. La rându-i, Preasfinţitul Părinte Sebastian a mulţumit tuturor celor care au răspuns chemării, atât ierarhilor prezenţi, cât şi credincioşilor

După-amiaza, aşa cum s-a obişnuit în fiecare an, a avut loc o sesiune de comunicări ştiinţifice care au vizat localitatea Scorniceşti. Astfel, în jurul orelor 1700 s-a vizitat biserica Lolea, în cimitirul căreia sunt înmormântaţi părinţii fostului preşedinte Nicolae Ceauşescu şi casa memorială a acestuia, iar începând cu orele 1800, în incinta Hotelului „PRESIDENT” a avut loc sesiunea de comunicări cu tema „Preşedintele Nicolae Ceauşescu şi atitudinea regimului comunist faţă de Biserică”.

Comunicările au fi susţinute de către:

  • Dl. Prof. Univ. Dr. Ion Scurtu ─ „1948-1989. Biserica Ortodoxă Română – între prevederile constituţionale şi realitatea istorică”;
  • Dl. Prof. Univ. Dr. Dinică Ciobotea ─ „Vizita generalului Charles de Gaulle în Oltenia”;
  • Dl. Cercet. Toma Rădulescu ─ „Biserica Ortodoxă din Oltenia între anii 1965-1989”;
  • Dl. Ing. Eugeniu Iordăchescu ─ Biserici salvate de la demolare prin procedeul translării în perioada 1980-1990”.

Intercalat acestor comunicări, a fost prezentat volumul „Slujitori ai Bisericii din Olt şi Romanaţi, prigoniţi în timpul regimului comunist” ─ autor Ana-Maria Rădulescu ─,  iar corala „Sfinţii Martiri Brâncoveni” a Episcopiei Slatinei şi Romanaţilor şi un grup folcloric din loc. Coteana au susţinut câte un scurt recital.

La finalul manifestării, ÎPS Ciprian şi PS Sebastian au mulţumit celor prezenţi la eveniment, argumentând succint tema supusă dezbaterii şi parcursul Bisericii în timpul regimului comunist.