Comunicat de presă: Aducerea unui fragment din Sfânta Cruce la Mânăstirea Clocociov

Comunicat de presă

Aducerea unui fragment din Sfânta Cruce la Mânăstirea Clocociov

 

Sâmbătă, 28 septembrie, la Sfânta Mănăstire Clocociov din Mun. Slatina vor fi aduse din Grecia spre închinare, începând cu orele 17.00, un fragment din SFÂNTA CRUCE şi o părticică din moaştele SFÂNTULUI MUCENIC VLASIE.

Va fi oficiată slujba Privegherii, răspunsurile la strană fiind date, alternativ, de Grupul Psaltic al Episcopiei şi corul maicilor de la mănăstire.

Duminică, 29 septembrie, începând cu orele 8.30, va fi săvârşită slujba Acatistului Sfintei Cruci, iar apoi Sfânta Liturghie, de Preasfinţitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi, răspunsurile la strană fiind date de Corala “Sfinţii Martiri Brâncoveni” a Episcopiei.

Aşteptăm pe toţi binecredincioşii creştini să participe la acest eveniment unic.