Liturghie arhierească în Parohia Grojdibodu I

Sâmbătă, 14 septembrie, la Praznicul Înălţării Sfintei Cruci, Preasfinţitul Părinte Sebastian a săvârşit Sfânta Liturghie în biserica “Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” din Parohia Grojdibodu I.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a arătat cum lupta cu toate încercările inerente din viaţă şi răbdarea în necazuri şi ispite aduce omului mântuirea: „Cuvintele „să-Mi urmeze Mie” ne cheamă să abordăm viaţa aceasta, aşa cum este ea pentru fiecare, nu cu indiferenţă sau pasivitate, ci ca pe o luptă. Înţelesul cu care Hristos a numit viaţa noastră „cruce” – arată lupta pe care o avem de dus fiecare dintre noi, pentru că viaţa în Hristos nu este o viaţă oarecare, ci este luptă acerbă cu tot ceea ce ne împiedică de a-I urma Lui. Cunoaştem din experienţa proprie: sunt atâtea lupte de dus!… Şi parcă, uneori, cădem şi noi răpuşi sub greutatea crucii vieţii noastre, aşa cum a căzut Hristos sub greutatea propriei Sale cruci, însă, mai ales în momentele acelea suntem chemaţi ca, lepădându-ne de noi înşine şi înfruntând slăbiciunea firii, să ne asumăm totul ca pe o cruce şi cu multă bărbăţie creştină şi luptă să-I urmăm Domnului”.