Liturghie arhierească în Parohia Vlădila Nouă

Duminică, 15 septembrie, Preasfinţitul Episcop Sebastian a săvârşit Sfânta Liturghie în biserica „Adormirea Maicii Domnului” din Parohia Vlădila Nouă.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a subliniat parcursul pe care creştinul, asemenea Mântuitorului Hristos, îl face pe Golgota spre Înviere  şi de la moarte la viaţă, cu deplină asumare, răbdare şi nădejde în Dumnezeu: „Mântuitorul Hristos ne-a chemat în viaţa aceasta la luptă şi la cruce. Şi nu ne-ar fi cerut-o, dacă n-ar fi făcut-o El Însuşi mai înainte de noi. Pentru aceasta şi aşteaptă de la fiecare dintre noi să ne abordăm la fel propria viaţă. Altfel, cine va dori să-şi menajeze viaţa, complăcându-se în tot ceea ce este mai atrăgător şi mai plăcut pe pământ ─ şi nu înţelege că Dumnezeu nu ne îngăduie nouă, celor ce ne-am înjugat la jugul Lui şi vrem să-I dobândim Împărăţia, să trăim oricum, să vorbim ori să gândim orice şi oricum ─ nu are ce căuta în Împărăţia Cerurilor. De aceea, se încheie evanghelia de astăzi cu alte cuvinte, la fel de greu de înţeles: „Sunt unii, din cei ce stau aici, care nu vor gusta moartea, până ce nu vor vedea împărăţia lui Dumnezeu venind întru putere” (Mc. 9, 1)”.