Liturghie arhierească în Parohia Spineni-Davideşti

Duminică, 20 octombrie, Preasfinţitul Părinte Sebastian a slujit Sfânta Liturghie în biserica „Adormirea Maicii Domnului” din satul Davideşti, com. Spineni, hirotonind diacon pe tânărul teolog Daniel Ciucă şi preot pe diac. Mircea Stan, pe seama Parohiei Zănoaga.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a tâlcuit pericopa evanghelică a Duminicii a XXIII-a după Rusalii − a vindecării demonizatului din ţinutul Gherghesenilor: „Evanghelia de astăzi, departe de a deplânge paguba acelor locuitori care şi-au pierdut porcii, doreşte să ne împărtăşească o învăţătură extrem de folositoare. Şi, iată care este aceasta! Uneori, s-ar putea să ni se pară şi nouă, aşa după cum li s-a părut şi gadarenilor astăzi, că Domnul este „incomod” sau greu de suportat; că nu ne place sau că ne provoacă pagubă, după cum le-a provocat şi gadarenilor… Noi să nu procedăm ca aceia, poftindu-L pe Hristos afară din viaţa noastră, pentru că nu ne convine învăţătura Lui; pentru că nu ne place că ne pune la metanii, la post, la rugăciune, la milostenie şi alte fapte nu tocmai lesne de înfăptuit, în loc să facem ceea ce ne stă nouă la îndemână… Evanghelia de astăzi ne arată că trebuie să-L primim pe Dumnezeu să stăpânească fiinţa noastră, chiar dacă acest lucru presupune luptă şi efort duhovnicesc. Să-L acceptăm şi să-L iubim, bine ştiind că celui ce iubeşte nimic nu i se pare greu. Numai aşa „povara” Lui nu ne va mai părea grea. Cine va ajunge să cunoască taina iubirii Sale şi a aproapelui, nu numai că nu va mai putea trăi în veci fără El, dar îi va şi părea jugul Lui bun şi povara Lui uşoară (Mt. 11, 30)”.