Slujba Pavecerniţei Mari la biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena” din Balş

Marţi, 4 martie, Preasfinţitul Episcop Sebastian, împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi, a săvârşit slujba Pavecerniţei Mari la Parohia „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena” din Balş.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a subliniat însemnătatea postului în viaţa creştină: „Evanghelia ne învaţă cum să postim, cum să ne rugăm, cum să facem milostenie, pentru că unii dintre noi fac toate acestea nu tocmai potrivit învăţăturii sfinte. Nu este suficient să ne rugăm, dacă o facem oricum; nu ajunge să postim, dacă postim oricum; nu este suficient să facem milostenie, dacă nu urmăm sfatul Evangheliei care ne arată când anume primeşte Dumnezeu faptele noastre cele bune.

Cu privire la post, ea ne învaţă aşa: „Nu fiţi trişti ca făţarnici, căci ei îşi smolesc feţele, ca să se arate oamenilor că postesc… Tu, însă, când posteşti, unge capul tău şi faţa ta o spală!…” Aceasta înseamnă că trebuie să postim cu discreţie şi cu smerenie. Numai aşa postul ne va întări, ne va curăţi, ne va  lumina şi ne va mântui”.