Denia Prohodului Domnului la Catedrala Episcopală

Vineri, 18 aprilie, Preasfinţitul Episcop Sebastian a săvârşit slujba Deniei Prohodului Domnului la Catedrala Episcopală.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a tâlcuit însemnătatea evenimentului: „Această slujbă se doreşte a fi slujba înmormântării Domnului, pe Care oamenii, în mare grabă, L-au dat jos de pe Cruce şi L-au aşezat în mormânt, fără cuvenita ceremonie.

Noi, creştinii, în fiecare Vineri din săptămâna Patimilor, încercăm să recuperăm istoria şi să-I cântăm Mântuitorului Hristos înmormântarea pe care nu au fost vrednici să I-o cânte oamenii din vremea Sa. Însă, unii dintre noi şi astăzi Îl omoară pe Hristos, încetul cu încetul, prin dispreţ, prin cuvinte spurcate, prin gânduri murdare, prin fapte urâte, prin indiferenţă faţă de Biserica şi învăţăturile Sale. Câte persoane au fost azi la denie ca să plângă pe Domnul Cel omorât prin păcatul firii omeneştii?! Această indiferenţă este moartea lui Dumnezeu în sufletele noastre. Astfel, El va muri încet-încet în sufletele noastre, ale celor care nu înţelegem că Hristos a înviat şi este viu, căruia noi trebuie să-I slujim, să-I împlinim poruncile şi să-L ascultăm”.