Slujba Deniei celor 12 Evanghelii la Catedrala Episcopală

Joi, 17 aprilie, Preasfinţitul Episcop Sebastian a săvârşit slujba Deniei celor 12 Evanghelii la Catedrala Episcopală.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a subliniat actualitatea apostaziei tuturor celor care au fost de faţă la condamnarea Mântuitorului, începând cu ucenicii Domnului, în frunte cu Sfântul Apostol Petru, dar şi a celor care au complotat împotriva lui Iisus şi L-au dat spre moarte: „Toată atitudinea din jurul Mântuitorului a fost una de apostazie, adică de lepădare de El. Doar Maica Sa a rămas şi a plâns cu amar lângă Crucea pe care a fost răstignit Mântuitorul Hristos.

Noi, însă, după 2000 de ani, ce atitudine avem faţă Dumnezeul Care s-a răstignit pentru noi? Poate că în mintea noastră îi condamnăm pe fariseii, cărturarii, arhiereii, mai marii poporului, ucenicii şi toţi ceilalţi care s-au lepădat de El. Dar, oare, nu ne lepădăm şi noi atunci când nu voim să ţinem post, când nu vrem să ne rugăm, când nu venim la biserică sau când nu ne spovedim şi nu ne împărtăşim?… sau atunci când urzim planuri josnice împotriva aproapelui, fiindu-ne indiferentă învăţătura Mântuitorului şi nepunându-o în practică? Oare, nu este şi aceasta o lepădare, o apostazie modernă?! Cu toate acestea, Hristos deşi a pătimit şi a murit pentru lume, nu s-a lepădat de noi”.