Liturghie arhierească la Catedrala Episcopală

Duminică, 27 aprilie, Preasfinţitul Episcop Sebastian a săvârşit Sfânta Liturghie la Catedrala Episcopală.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a tâlcuit Evanghelia Duminicii Sfântului Apostol Toma: „Încredinţarea de astăzi a Apostolului Toma ne determină şi pe noi să credem că într-adevăr Hristos a înviat, că ne poate învia şi pe noi şi ne poate duce la viaţa cea veşnică împreună cu El, ca aleşi ai Săi. Numai să lepădăm de la noi necredinţa, aroganţa, încăpăţânarea de a nu crede Sf. Scriptură, de a nu-i crede pe Sfinţii Părinţi care ne-au învăţat că aşa se trăieşte viaţa în Dumnezeu, şi aşa trăind-o putem să rămânem aleşi ai Lui, în comuniune cu El în viaţa de apoi. Hristos este gata să petreacă împreună cu noi şi dincolo de moarte. El, după cum a petrecut cu ucenicii Săi, cu cei aleşi şi apropiaţi, este gata să petreacă şi cu noi viaţă duhovnicească, viaţă dumnezeiască, viaţă creştină adevărată.

Aşadar, să ne rugăm Lui să ne dăruiască credinţa Sfântului Toma, căruia nu a trebuit să i se dovedească nimic; a vrut doar să-L întâlnească şi el pe Hristos. L-a întâlnit, I-a auzit vocea, I-a recunoscut Duhul şi a spus: „Domnul meu şi Dumnezeul meu” (In. 20, 28). Să-L recunoaştem şi noi pe Dumnezeu şi să petrecem împreună cu El: Domnul nostru şi Dumnezeul nostru! Să ducem viaţă bineplăcută Lui, să fim aleşii Săi, să fim prietenii Lui, petrecând împreună cu El toată viaţa. Şi atunci cu siguranţă, după ce se va trage linia şi vom păşi în viaţa de dincolo, nu vom putea decât să petrecem în mod firesc împreună cu El, în realitatea vieţii veşnice”.