Şedinţa de constituirea a organismelor eparhiale

Şedinţa de constituirea a organismelor eparhiale

 

Marţi, 10 iunie, la complexul „Roky” din Slatina, în prezenţa Preasfinţitului Episcop Sebastian a avut loc şedinţa de constituire a noii Adunări Eparhiale, în urma alegerilor făcute în Eparhia Slatinei şi Romanaţilor, având următoarea componenţă:

Nr. crt.

Numele şi prenumele

Profesia de bază

Ocupaţia şi locul de muncă actual

 Clerici

1.

Bănică Florin

preot

Paroh,

Parohia Milcoveni

2.

Bica Marin

preot

Paroh,

Parohia Slătioara I

3.

Ciucă Ion

preot

Paroh,

Parohia Câmpu Mare

4.

Delcea Dorinel

preot

Paroh,

 Parohia Mihăieştii de Sus

5.

Ene Stelian

preot

Paroh,

 Parohia Orlea I

6.

Hriţcu Laurenţiu

preot

Paroh,

Parohia „Adormirea Maicii Domnului”, Caracal

7.

Nicolaescu Nicolae

preot

Paroh,

Parohia „Sfinţii Împăraţi – Sopot”, Slatina

8.

Patriche Constantin

preot

Paroh,

Parohia Potcoava

9.

Popescu Ilie

preot

Paroh,

Parohia Gropşani

10.

Stănescu Eugeniu-Simion

preot

Paroh,

Parohia Celeiu, Corabia

 Mireni

1.

Ciocan Ion

Inginer

Primar, Osica de Sus

2.

Constantinescu Gheorghe

Procuror

Parchetul de pe lângă Tribunalul Olt

3.

Dinoiu Iuliana

Inginer

Director,

S.C. ROMANIŢA S.A.

4.

Dobra Gheorghe

Inginer

Director,

S.C. VITMECO ALRO S.A

5.

Drăghici Nicolae

Profesor

Director,

Direcţia pentru Cultură Olt

6.

Ghidănac Dumitru

Economist

Director,

S.C. ROLMIS S.R.L.

7.

Grecu Florica

Profesor

Inspector Religie,

ISJ Olt

8.

Gubandru Marin

Economist

Director ASIROM, Sucursala Dolj-Olt

9.

Guţică-Florescu Laurenţiu

Profesor

Director

Muzeul Judeţean Olt

10.

Mitrache Severică

Arhitect

Director

S.C. ETALON S.R.L.

11.

Neacşu Ion

Colonel

Comandant,

C.M.J. Olt

12.

Ruscu Rodica

Notar

Notar Public

13.

Stancu Gabriel

Inginer

Inginer constructor,

S.C. Lucrări Speciale în Construcţii S.R.L.

14.

Steriu Valeriu

Inginer

Deputat

15.

Ştirbu Gigel-Sorinel

Deputat

16.

Tiutiu Gheorghe-Florin

Economist

Primar

Com. Nicolae Titulescu

17.

Tomescu

Constantin-Cristian

Manager

Director

S.C. CAFMIN S.R.L.

18.

Trăistaru

Victor -Savin

Medic

Manager

Clinica Promed

19.

Voicu Marin

Inginer

Director

S.C. ELECTRIC-TOTAL S.R.L.

20.

Zorzoliu Traian

Profesor

Muzeograf, Muzeul Câmpiei Boianului,

Drăgăneşti-Olt

Dintre membrii Adunării Eparhiale au fost desemnaţi cei care vor reprezenta Eparhia Slatinei şi Romanaţilor în Adunarea Naţională Bisericească, şi anume: Pr. Nicolăescu Nicolae, Dl Dep. Steriu Valeriu şi Dl Arh. Mitrache Severică.

Tot cu acest prilej, a fost ales completul Consistoriului Eparhial, care va funcţiona sub preşedinţia PC Pr. Delureanu Gheorghe.