Liturghie arhierească în Parohia Sprâncenata

Duminică, 22 iunie, Preasfinţitul Episcop Sebastian a slujit Sfânta Liturghie în biserica „Înălţarea Domnului” din Parohia Sprâncenata.
În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a vorbit despre sfinţii români, cinstiţi în Duminică a II-a după Rusalii: „Poporul nostru românesc a avut vocaţia sfinţeniei. Mulţimea de sfinţi, odrăsliţi din sângele său, demonstrează că şi aici învăţătura Domnului a rodit din plin în cele două milenii de creştinism de până acum, dar şi că prezentul şi viitorul − prin canonizările de sfinţi ce se fac şi se vor face continuu − constituie dovada unei Biserici vii şi lucrătoare, în care jertfa sfinţilor sporeşte credinţa şi evlavia credincioşilor săi.
De aceea, la o zi sfântă ca aceasta, când ne prăznuim pe părinţii şi înaintaşii noştri sfinţi, să ne şi împărtăşim din exemplul lor! Să urmăm viaţa lor! Toţi, cred, căutăm în viaţă modele şi repere. Să le luăm pe ale lor! Sunt modele nemuritoare! Sunt modele veşnice, pe care Hristos Domnul le-a preamărit şi le-a înveşnicit pentru jertfa şi dragostea lor neţărmurită faţă de adevăr şi credinţă.
Să-i cinstim, participând cu credinţă la slujbele lor de prăznuire, citindu-le cu evlavie acatistul, căutând să le cunoaştem cât mai bine viaţa şi petrecerea şi, mai ales, luându-ni-i dreptare şi călăuze în viaţă.
Dumnezeu să ne binecuvinteze şi Sfinţii români să ne fie în ajutor la tot lucrul cel bun, Amin”.