Părintele Radu Ionescu a trecut la Domnul

Sâmbătă, 29 noiembrie, Preasfinţitul Episcop Sebastian a oficiat slujba înmormântării Pr. Radu Ionescu, trecut la Domnul în ziua de 27 noiembrie.

Părintele Radu Ionescu s-a născut la 24 iunie 1922 în satul Rădeşti, comuna Oporelu, din părinţii Grigore şi Maria. A urmat cursurile Seminarului Teologic de la Curtea de Argeş, unde a studiat până în clasa a VII-a. În primăvara anului 1941, acesta a fost desfiinţat de către legionari, tânărul Radu transferându-se la Seminarul de la Buzău, apoi la cel de la Galaţi. După finalizarea studiilor teologice s-a căsătorit cu domnişoara Eleonora Ştefănescu din comuna Priseaca.

Mitropolitul Nicolae Bălan, apreciindu-i aptitudinile vocale, l-a numit diacon la Catedrala Ortodoxă din Sibiu, unde a slujit între 1943-1945.

În anul 1946, Episcopul Iosif al Râmnicului l-a numit preot în satul Buiceşti, comuna Priseaca, iar peste un an s-a transferat la parohia Priseaca, unde a slujit până în anul 2010, când s-a pensionat.