Datini şi colinde româneşti în Episcopia Slatinei şi Romanaţilor

Uşa amfiteatrului de la Colegiul Naţional „Radu Greceanu” din Slatina s-a deschis joi, 11 decembrie, pentru a-i primi pe primii colindători din Episcopia Slatinei şi Romanaţilor, coruri şi grupuri de la Liceul Tehnlogic „Ion Popescu-Cilieni” Cilieni, Şcoala Gimnazială Corbu, Şcoala Gimnazială nr. 3 Slatina, Şcoala Gimnazială Dăneasa, Liceul cu Program Sportiv Slatina, Şcoala Gimnazială „Eugen Ionescu” Slatina, Casa de Cultură a Tineretului – Slatina, Colegiul Naţional „Radu Greceanu” Slatina şi vestitorii de la Căsuţele de Tip Familial „Mugurel” şi ”Luminiţa” – Slatina.

„Festivalul interjudeţean al obiceiurilor şi tradiţiilor creştine româneşti, ajuns la ediţia a XI-a, dovedeşte interesul vădit al elevilor pentru valorificarea şi perpetuarea credinţei noastre şi datinilor legate de sărbătoarea Naşterii Domnului. Astfel, bucuria Naşterii Pruncului Sfânt a fost cântată de elevii mici şi din învăţământul primar, până la cei de gimnaziul şi liceu.

Anul acesta festivalul a avut trei categorii de concurs tradiţional: colinde şi cântece de stea, instrumente şi cântări cu negativ”.

Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Olt, ca instituţie parteneră, a susţinut şi răsplătit cu daruri colindătorii, iar festivalul s-a desfăşurat cu sprijinul Inspectoratul Şcolar Judeţean Olt.

A consemnat Prof. Iliescu Alexandra,

Liceul Teoretic „Mihai Viteazul” Caracal, Olt