Concert de colinde al Coralei Episcopiei la Slatina

Vineri, 19 decembrie, începând cu orele 17.30, corala „Sfinţii Martiri Brâncoveni” a Episcopiei Slatinei şi Romanaţilor a susţinut un concert extraordinar de colinde la Catedrala Episcopală din Mun. Slatina.

La final, Preasfinţitul Părinte Sebastian a îndemnat pe cei prezenţi să petreacă creştineşte sărbătoarea Naşterii Domnului: “Nu luaţi de la Crăciun doar ceea ce vă convine – zilele libere de la servici, bucatele bogate de pe masă, tăierea porcului, bucuria revederii cu cei dragi, distracţiile şi petrecerile, ci luaţi startul sărbătoririi Crăciunului de aici, din Sfânta Biserică. Petreceţi Crăciunul în primul rând cu Hristos şi după aceea şi celălalte, cum spune Scriptura, se vor adăuga nouă. Toate celălalte bucurii sunt omeneşti, sunt fireşti, dar să nu uităm bucuria cea mai de preţ – aceea a Naşterii lui Hristos”.