Constituirea Grupului Al-Anon, filiala Olt

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Sebastian şi cu sprijinul dlor Floyd Franz (coordonatorul Programului „Sfântul Dimitrie Basarabov”, în cadrul Asociaţiei „Christiana” din Cluj-Napoca) şi Marius Oprea, consilier în adicţie, în ziua de 20 mai a.c., la Parohia „Sfântul Nicolae – Coastă” din Slatina, s-a înființat Grupul Al-Anon, filiala Olt, alcătuit din membrii familiilor alcoolicilor, care se întâlnesc în fiecare zi de joi, orele 1800.

Grupurile familiale Al-Anon sunt o comunitate a rudelor şi prietenilor alcoolicilor care îşi împărtăşesc experienţa, forţa şi speranţa în scopul rezolvării problemelor comune şi schimbării atitudinii pentru a contribui la însănătoşire.

Coordonatorii Grupului Al-Anon din Slatina sunt Pr. Ioan Rădoi şi Pr. Bogdan Peptuşel de la parohia mai sus menţionată.