Liturghie arhierească în Parohia Măgureni – Cătun

Duminică, 7 iunie, Preasfinţitul Părinte Sebastian şi Preasfinţitul Părinte Galaction al Alexandriei şi Teleormanului au săvârşit slujba de târnosire a bisericii „Sfânta Treime” din Parohia Măgureni Cătun, com. Măldăieni, jud. Teleorman.

După Sfânta Liturghie, în cuvântul de învăţătură Preasfinţitul Sebastian a subliniat importanţa Duminicii Tuturor Sfinţilor, rânduită de Biserică la încheierea perioadei Penticostarului: „Toţi putem ajunge sfinţi dacă ne facem datoria, dacă ne luăm în serios rolul de creştini purtători ai Duhului lui Dumnezeu, şi cu rugăciune, cu postire, cu spovedanie, cu împărtăşanie şi cu pocăinţă ne sfinţim viaţa şi nu rămânem în păcatele noastre, ci ne ridicăm şi ne luptăm ca să ne curăţim şi să ne sfinţim. Numai aşa putem ajunge şi noi să fim exemple pentru ceilalţi, aşa cum au fost înaintaşii şi părinţii noştri pentru noi, cu viaţa lor deosebită.

Aşadar, cu toţii suntem chemaţi ca, prin viaţa noastră aleasă şi sfântă, să arătăm şi celor din jurul nostru calea către Dumnezeu şi aşa ne vom putea adăuga şi noi încet-încet cetelor drepţilor, ale aleşilor, ale sfinţilor, pentru că Dumnezeu ne-a chemat pe toţi deopotrivă să ne sfinţim viaţa şi să fim sfinţi.

Pentru aceasta, să ne rugăm lui Dumnezeu astăzi, când prăznuim pe toţi sfinţii, ca prin rugăciunile lor, ale milioanelor de sfinţi din istoria bimilenară a Bisericii noastre, să ne sfinţim viaţa. Să ne dăruiască putere ca să postim, putere ca să ne rugăm, îndrăzneală ca să ne spovedim curat şi sincer, râvnă ca să ne împărtăşim la vreme cu Sfintele Taine, putere şi dragoste ca să ducem o viaţă curată şi iubitoare de Dumnezeu şi de semenii noştri, şi aşa vom putea înainta şi noi pe drumul acesta al sfinţeniei”.

În după-amiaza aceleiași zile, Preasfinţitul Sebastian a efectuat și vizite pastorale la Parohiile Văleni II, Tituleşti, Șerbăneștii de Jos, Șerbăneștii de Sus și Schitu-Greci.