Liturghie arhierească în Parohia Vineţi

Duminică, 21 iunie, Preasfinţitul Părinte Sebastian a slujit Sfânta Liturghie în biserica „Adormirea Maicii Domnului” din Parohia Vineţi, com. Spineni, hirotonind diacon pe teologul Diaconescu Ioan şi preot pe diac. Trăistaru Constantin, pe seama Parohiei Bondrea.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a tâlcuit evanghelia zilei, centrată pe tema „Despre grijile vieţii”: „Dumnezeu nu vrea să ne spună prin această evanghelie că nu trebuie să ne îngrijim deloc de mâncare, de bunurile materiale necesare şi de îmbrăcăminte, ci ne interzice să ne facem din acestea mici dumnezei, care să se substituie adevăratului Dumnezeu în sufletele noastre. Nu cumva preocuparea noastră numărul unu − grijă, obsesie, stres − să fie de ordin material, iar El să ajungă să ocupe în inima noastră un loc secundar, ultimul loc sau nici măcar acela. Dumnezeu se vrea prezent permanent în sufletul şi în preocupările noastre. Aşa trebuie să-L receptăm, iar nu în felul în care a ajuns să fie receptat astăzi de tot mai mulţi: ca Unul îndepărtat şi izolat undeva în cer, ce asistă pasiv cum se nasc oamenii şi mor, pentru ca după aceea să îi ia la Dânsul sau nu, fără însă a participa la viaţa lor şi ei la a Lui. Eu cred că pe Dumnezeu trebuie să-L receptăm ca pe „un prieten pe care-L ţinem totdeauna de mână” şi pe Care Îl simţim totdeauna aproape. De ce aceasta? Pentru că am văzut că Dumnezeu este singurul în măsură să ne ajute în problemele, slăbiciunile şi nevoile noastre. El poate şi-Şi doreşte să fie prezent în fiecare act de-al nostru, numai să-I cerem ajutorul şi să-L ţinem de mână permanent”.