Biserica Parohiei Bălăneşti a fost resfinţită

Duminică, 5 iulie, Preasfinţitul Părinte Sebastian a resfinţit biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena” din Parohia Bălăneşti, com. Mărunţei, hirotonind preot pe diac. Stoican Ioan, pe seama Parohiei Stăvaru.

După săvârşirea Sfintei Liturghii, în cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a tâlcuit evanghelia zilei, a Vindecării celor doi demonizaţi din Gadara: „Evanghelia de astăzi ne arată că trebuie să-L primim pe Dumnezeu să săpânească fiinţa noastră, chiar dacă acest lucru presupune luptă şi efort duhovnicesc. Să-L acceptăm şi să-L iubim, bine ştiind că celui ce iubeşte nimic nu i se pare greu. Numai aşa „povara” Lui nu ne va mai părea grea. Cine va ajunge să cunoască taina iubirii Sale şi a aproapelui, nu numai că nu va mai putea trăi în veci fără El, dar îi va şi părea „jugul Lui bun şi povara Lui uşoară” (Mt. 11, 30). Altfel, cine va voi să-şi cruţe viaţa, adică să şi-o menajeze şi să nu I-o jertfească Lui, şi-o va pierde (Mt. 10, 39)”.

Pentru efortul depus la restaurarea bisericii, Preasfinţia Sa a acordat rangul de Iconom Părintelui Stănculeţ Gigi-Constantin şi Distincţia de Vrednicie Dlui Primar Becheanu Alexandru, Dlui Manager Strejescu Vasile, Dlui Manager Ghenciu Cristi şi familiei Vasile şi Olimpia Chera.