Ziua Naţională a României sărbătorită în Municipiul Slatina

Ceremonia organizată în cinstea zilei ce evocă Marea Unire a românilor de la Alba Iulia din data de 1 Decembrie 1918 a adunat, în centrul Municipiului Slatina, reprezentanţi ai oficialităţilor locale şi judeţene, poliţişti, jandarmi, pompieri, militari, dar şi numeroşi slătineni.

La eveniment a participat, din partea Episcopiei Slatinei şi Romanaţilor, un sobor de preoţi şi diaconi în frunte cu Preasfințitul Părinte Sebastian care, prin slujba de Te Deum oficiată, a adus prinos de cinstire şi recunoştinţă pentru cei ce au făcut posibilă înfăptuirea Marii Uniri.

După tradiţionalele discursuri şi alocuţiuni oficiale a urmat depunerea coroanelor de flori şi parada de final a Gărzii de Onoare sub acordurile formaţiei de estradă Lyra Band.