Liturghie arhierească în Parohia Bîrza

Duminică, 17 aprilie, Preasfințitul Părinte Sebastian a slujit Sfânta Liturghie în biserica „Sf. Ierarh Nicolae” a Parohiei Bîrza. Cu această ocazie diaconul Nițulescu Ion a fost hirotonit preot pe seama Parohiei Redișoara, iar tânărul teolog Tudor Ioan Antonio a fost hirotonit diacon.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a vorbit despre puterea pocăinţei de a-l ridica pe omul aflat până şi în prăpastia prostituţiei: “Cele două modele de femei cu moravuri uşoare, cea din Evanghelie şi Sfânta Maria Egipteanca, ne încredinţează pe noi astăzi că orice am săvârşi pe pământ, orice păcat, orice răutate ― există, totuşi, pocăinţă. Şi să ştiţi că nu întâmplător abia ultima duminică a postului a fost consacrată pocăinţei, după ce duminicile anterioare au fost închinate pe rând: dreaptei credinţe, rugăciunii, jertfei şi ascezei. Aceasta pentru că, s-ar putea, deşi credincioşi şi lucrători ai virtuţilor în „ogorul” acesta al Bisericii, încă să mai cădem. Şi, trebuie să fim încredinţaţi că nicio cădere nu poate alunga definitiv harul şi bunăvoinţa lui Dumnezeu de la noi. Ridicarea femeilor desfrânate de astăzi, până la a fi pictate pe pereţii bisericilor, ne arată că până şi cel mai păcătos om poate ajunge în rândul sfinţilor, dacă va arăta pocăinţa şi dorinţa de îndreptare a acestora”.

În după-amiaza aceleiași zile, Preasfinția Sa a vizitat și bisericile Parohiilor Teiș și “Sf. Apostoli” Balș.