Slujbele din Săptămâna Patimilor și Învierea Domnului săvârșite la Catedrala Episcopală din Slatina

Cu ocazia sărbătorilor Pascale, Preasfințitul Părinte Sebastian a săvârșit toate slujbele oficiate la Catedrala Episcopală din Municipiul Slatina, astfel: Joi dimineață a oficiat Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare, unită cu Vecernia, Joi seara a slujit Denia celor 12 Evanghelii, Vineri dimineață a participat la oficierea Ceasurilor Împărătești și a Vecerniei, Vineri seara a slujit Denia Prohodului, Sâmbătă dimineață a participat la oficierea Ceasurilor Împărătești și a Vecerniei, în noaptea de Înviere a săvârșit Sfânta Liturghie împreună cu un ales sobor de preoți și diaconi, la final dând curs citirii Scrisorii Pastorale la Sfintele Paști, iar începând cu orele 1300, a oficiat duminică slujba Vecerniei de Luni, din Săptămâna Luminată, cunoscută şi sub denumirea de „A doua Înviere” sau „Învierea mică”, în cadrul căreia Evanghelia a fost citită în mai multe limbi.

Scrisoarea Pastorală a PS Părinte Sebastian la Sfintele Paști o puteți citi AICI