Slujbă arhierească în parohia Mamura

Duminică, 23 octombrie, Preasfințitul Episcop Sebastian a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica „Sfinții Apostoli Petru și Pavel”, parohia Mamura, com. Strejești.

În cuvântul de învățătură, Preasfinția Sa a tâlcuit evanghelia zilei, a Vindecării demonizatului din ținutul Gherghesenilor: „Evanghelia de astăzi ne arată că trebuie să-L primim pe Dumnezeu să săpânească fiinţa noastră, chiar dacă acest lucru presupune luptă şi efort duhovnicesc. Să-L acceptăm şi să-L iubim, bine ştiind că celui ce iubeşte nimic nu i se pare greu. Numai aşa povara Lui nu ne va mai părea grea. Cine va ajunge să cunoască taina iubirii Sale şi a aproapelui, nu numai că nu va mai putea trăi în veci fără El, dar îi va şi părea jugul Lui bun şi povara Lui uşoară (Mt. 11, 30). Altfel, cine va voi să-şi cruţe viaţa, adică să şi-o menajeze şi să nu I-o jertfească Lui, şi-o va pierde (Mt. 10, 39).