Liturghie arhierească în parohia Crușov

Joi, 27 octombrie,  la prăznuirea Cuviosului Dimitrie cel Nou din Basarabi, Preasfințitul Episcop Sebastian a slujit Sfânta Liturghie în biserica „Sfântul Ierarh Nicolae” din parohia Crușov, com. Brastavățu.

În cuvântul de învățătură, Preasfinția Sa a istorisit viața Sfântului Dimitrie cel Nou, Ocrotitorul Bucureștiului, ale cărui moaşte se află în Catedrala Patriarhală: „Pe acest sfânt, Dumnezeu l-a proslăvit şi, din omul obişnuit şi necunoscut al secolului al XIII-lea, precum a fost, se vorbeşte astăzi despre el în lumea întreagă, iar sfintele sale moaşte sunt venerate de milioane de creştini, mai ales în aceste zile ale prăznuirii sale. Om cu atâta credinţă, cu atâta rugăciune şi viaţă sfântă, Cuviosul Dimitrie cel Nou a devenit părtaş sfinţeniei dumnezeieşti, încât Cel de sus a binecuvântat ca trupul lui să rămână pentru totdeauna nestricat. Asemenea lui, fiecare dintre noi, indiferent de poziția socială, dacă îl primim pe Dumnezeu în inimile și în viețile noastre, putem deveni sfinţi”.