Festivalul de tradiții creştine de la Slatina, ajuns la cea de-a XIII-a ediție

Amfiteatrul Colegiului Naţional „Radu Greceanu” din Slatina a găzduit, joi, 8 decembrie a.c., Festivalul interjudeţean al obiceiurilor şi tradiţiilor creştine româneşti, ajuns la ediţia a XIII-a.

Amfitrionul evenimentului a fost domnul Nicu Popa, cunoscut actor şi regizor slatinean, care a avut în fiecare an amabilitatea şi disponibilitatea de a fi pe scenă alături de copiii veniţi pentru colind, datini şi cântece de stea.

Juriul, din care au făcut parte doamna Larisa Masay, inspector şcolar pentru proiecte educaţionale, doamna Maria Marian, profesor documentarist la Şcoala Gimnazială „Eugen Ionescu” din Municipiul Slatina şi părintele Dan Camen, consilier cultural în cadrul Episcopiei Slatinei și Romanaților, a acordat premii şi diplome pentru cele trei categorii – tradiţii, scenetă religioasă şi colinde, elevilor din municipiul Slatina de la Şcoala Gimnazială Nr. 1, Şcoala Gimnazială Nr. 3, Şcoala Gimnazială „Nicolae Iorga”, Şcoala Gimnazială „Constantin Brâncoveanu”, Şcoala Gimnazială „Eugen Ionescu”, Colegiul Naţional „Radu Greceanu”, Şcoala Gimnazială Brebeni, Liceul Teoretic “Petre Pandrea” din oraşul Balş, Liceul Tehnologic Vitomireşti şi Grupului vocal-instrumental al Casei Tineretului din Slatina.

Darurile pentru colindători au fost asigurate de către Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Olt.

Concursul, prin diversitatea lui, are ca scop promovarea tradiţiilor ortodoxe în aceste vremuri secularizate şi crearea unei atmosfere de sărbătoare creştină pentru a primi cum se cuvine Naşterea Domnului. De aceea merită menţionat repertoriul de colinde şi cântece bisericeşti ale fetelor din Balş, coordonate de doamna Maricica Matei şi bucuria de a face muzica din pasiune şi cu multă dăruire a domnilor profesori Doru Marinescu, Cosmin Fugăreţu, Emilia Diaconescu, Carmen Bolboaşă, Laura Marinescu, Silviu Pîrvu, Roxana Alexandru şi Flavius Popescu, Ionela Ene, Violeta Iordache, Ileana Simionescu şi Alexandru Rizea – coregraf.

Alături de grupurile prezente s-a numărat și Clara Lixandru, elevă în clasa a IV-a la Şcoala Gimnazială „Eugen Ionescu”, care a dorit să interpreteze și ea celor prezenţi, diferite cântece de iarnă şi colinde.

 „Avem datoria sfântă de a crește copiii noștri în frumoasa tradiţie creştină și de a le transmite, de fiecare dată, bucuria şi emoția acestor sărbători binecuvântate. Să-i învăţăm să cânte despre Hristos, să le arătăm însemnătatea venirii Sale pe pământ, ca să ducă și ei, mai departe lumii, prin glasurile firave, mesajul iubirii lui Dumnezeu! Dumneavoastră ‒ profesori, părinţi şi bunici ‒ care ați venit astăzi cu aceşti minunați copii să ne colinde și să ne bucure, îndemnați-i și încurajați-i să nu se oprească aici, ci să continue mai departe, cu aceeași emoție, tradiţia colindatului” ‒ a spus părintele Dan Camen.

Festivalul, gândit ca proiect educativ interjudeţean pentru cele două mari praznice creştine, se bucură de o bună organizare şi continuă an de an, prin munca în echipă a doamnelor profesoare Carmen Vespescu, Mirela Luţu şi Odeta Vâlcea, ajutate în demersul educaţional de către domnul director Florian Dumitrescu din partea instituţiei partenere Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Olt.

A consemnat,

Prof. Alexandra Iliescu

Asociaţia Suport Profesori şi Elevi Activi – ASPEA Caracal