Colindători în prag de sărbătoare la Parohia “Sf. Împărați Constantin și Elena” – Balș

În Duminica de dinaintea Nașterii Domnului (18 decembrie a.c.), după săvârșirea Sfintei Liturghii, un grup de colindători au bucurat, prin colindele cântate, pe enoriașii parohiei Sf. Împărați Constantin și Elena” din orașul Balș.

Îmbrăcate în port popular, fetele ce provin de la mai multe licee și școli din oraș și care alcătuiesc grupul, coordonat de doamna Maricica Matei de la Casa de Cultură Balș, au interpretat, în ritmul de acordeon al domnului Gheorghe Graure, o suită de cântări tradiționale, specifice acestei perioade de sărbătoare.

La final, preoții Daniel Camen și Alin Ghițurin le-au mulțumit colindătorilor pentru bucuria împărtășită și i-au răsplătit pe aceștia cu daruri, constând în dulciuri și alimente.