Concert de colinde la catedrala episcopală

Luni, 19 decembrie, începând cu orele 1700, la Catedrala Episcopală din Slatina a avut loc tradiționalul concert de colinde susținut de către corala preoților Episcopiei și corul „Vocess Primavaera” al Școlii Populare de Arte din Slatina.

La final, Preasfințitul Părinte Sebastian a îndemnat pe cei prezenți să prăznuiască în bună-cuviință sărbătoarea Nașterii Domnului: „Nu luați de la Crăciun doar ceea ce vă convine – zilele libere de la serviciu, bucatele bogate de pe masă, tăierea porcului, bucuria revederii cu cei dragi, distracțiile și petrecerile, ci luați startul sărbătoririi Crăciunului de aici, din sfânta biserică. Petreceți Crăciunul în primul rând cu Hristos și, după aceea, celelalte, cum spune Scriptura, se vor adăuga nouă. Toate celelalte bucurii sunt omenești, sunt firești, dar să nu uităm bucuria cea mai de preț – aceea a Nașterii lui Hristos”.