Slujbă arhierească la parohia Valea Merilor

Luni, 26 decembrie, când Biserica prăznuiește Soborul Maicii Domnului, Preasfințitul Părinte Sebastian a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica parohiei Valea Merilor din orașul Potcoava, prilej cu care a sfințit capela ridicată în curte.

În cuvântul de învățătură, Preasfinția Sa a explicat însemnătatea praznicului: „Este practica în Biserica noastră ca a doua zi după un Praznic Împărătesc sau după o sărbătoare mai mare, să se facă pomenire persoanelor care şi-au adus un aport important la sărbătoarea care tocmai a trecut. Aşa se face că, de exemplu, a doua zi după Bobotează, serbăm pe Sf. Ioan Botezătorul, cel care L-a botezat pe Mântuitorul Hristos în apele Iordanului. A doua zi după Praznicul Întâmpinării Domnului, de pe 2 februarie, se face pomenirea Sf. Simeon şi a Proorociţei Ana, care L-au primit la templul din Ierusalim şi au proorocit pe seama Mântuitorului. A doua zi după Praznicul Buneivestiri, deci pe 26 martie, se face pomenirea Soborului Sfântului Arhanghel Gavriil, cel care i-a adus Maicii Domnului vestea cea bună ş.a.m.d. Astăzi, a doua zi după Naşterea Domnului, Sfinţii Părinţi au rânduit-o a fi închinată celei ce L-a născut trupește pe Mântuitorul Hristos, adică Maica Domnului. În calendar sărbătoarea este consemnată sub numele de „Soborul Maicii Domnului”. Însă ce înseamnă sobor?… Înseamnă adunare şi vine din limba slavă. Adică să se adune credincioşii şi să sărbătorească şi pe cel, pe cei sau pe cea care au jucat un rol important la sărbătoarea respectivă. Aşa se face, deci, că a doua zi de Crăciun ne adunăm împreună să aducem cinstire Maicii lui Dumnezeu”.