Praznicul Întâmpinării Domnului la catedrala episcopală

Joi, 2 februarie, la praznicul Întâmpinării Domnului, Preasfințitul Episcop Sebastian a săvârșit Sfânta Liturghie în catedrala episcopală, răspunsurile la strană fiind date de Corala „Sfinții Martiri Brâncoveni” a Episcopiei.

La finalul, în cuvânt de învățătură, Preasfinția Sa a explicat semnificația acestui praznic împărătesc: „Întâmpinarea Domnului este îndemn pentru noi de a-L primim și a-L recunoaște pe Iisus Hristos ca Dumnezeu, așa cum L-au recunoscut preotul Zaharia, bătrânul Simeon și prorocița Ana. Să-L primim nu doar în brațele noastre, așa cum a fost El primit azi la templu, ci și în ființa noastră și în interiorul nostru, prin Sfânta Împărtășanie; să-L primim pe Hristos în viața noastră, să conducă El viețile noastre și să nu ne lăsăm conduși de plăcerile, poftele, slăbiciunile și planurile noastre de tot felul. Viața noastră să o închinăm lui Dumnezeu și să o petrecem sub purtarea Lui de grijă. Dacă nu facem aceasta și suntem certați cu Dumnezeu, ori necunoscându-ne cu El, nu putem să ajungem în Împărăția cea cerească”.