Liturghie arhierească în Parohia Oltișoru

Duminică, 2 aprilie, Preasfințitul Părinte Sebastian a slujit Sfânta Liturghie în biserica „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” a Parohiei Oltișoru.

În cuvântul de învățătură, Preasfinția Sa a vorbit despre puterea pocăinței de a-l ridica pe omul căzut în păcate foarte grele: „Cele două modele de femei cu moravuri ușoare, cea din Evanghelie și Sfânta Maria Egipteanca, ne încredințează pe noi astăzi că orice am săvârși pe pământ, orice păcat, orice răutate − există, totuși, pocăință. Și să știți că nu întâmplător abia ultima duminică a postului a fost consacrată pocăinței, după ce duminicile anterioare au fost închinate pe rând: dreptei credințe, rugăciunii, jertfei și ascezei. Aceasta pentru că, s-ar putea, deși credincioși și lucrători ai virtuților în ogorul acesta al Bisericii, încă să mai cădem. Și, trebuie să fim încredințați că nicio cădere nu poate alunga definitiv harul și bunăvoința lui Dumnezeu de la noi. Ridicarea femeilor desfrânate, pomenite astăzi, până la a fi pictate pe pereții bisericilor, ne arată că până și cel mai păcătos om poate ajunge în rândul sfinților, dacă va arăta pocăința și dorința de îndreptare a acestora”.