Liturghie arhierească în Parohia Văleni-Brâncoveni

Duminică, 12 noiembrie, Preasfințitul Episcop Sebastian a slujit Sfânta Liturghie în biserica parohiei Văleni-Brâncoveni, com. Brâncoveni.

În cuvântul de învățătură, Preasfinția Sa a tâlcuit a tâlcuit Evanghelia zilei, Pilda samarineanului milostiv: „Îndemnul Du-te şi fă şi tu asemenea ne obligă pe noi toţi să-I urmăm Domnului în ceea ce priveşte atitudinea faţă de cei din jurul nostru, de la compasiune şi sprijin concret, până la jertfă. El a pătimit pentru noi ocări, bătăi şi moarte. De aceea, datori suntem şi noi, dacă nu este nevoie să pătimim aceleaşi, oricum să „ne dăm viaţa pentru El” într-alt fel, punându-ne-o în slujba Lui; făcând din viaţa noastră o viaţă bineplăcută Lui, chiar dacă lumea de astăzi şi tentaţiile ei ne îndeamnă mai degrabă spre moduri de a ne cheltui viaţa în distracţii, în timp ce Biserica ne cheamă la înfrânare şi chiar asceză; ne îndeamnă la destrăbălare, în vreme ce Biserica ne cere curăţie trupească şi sufletească; ne îndeamnă la mâncare şi băutură peste măsură, în timp ce Biserica ne vorbeşte de post şi cumpătare! Iată cum trebuie să ne dăm viaţa pentru Hristos!”.