Liturghie arhierească în Parohia Chițeasca

Joi, 30 noiembrie, Preasfințitul Episcop Sebastian a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica Parohiei Chițeasca, loc. Scornicești.

La final, în cuvântul de învățătură, Preasfinția Sa a vorbit despre încreștinarea poporului român de către Sfântul Apostol Andrei, petrecută în vremea în care a zăbovit în provincia Sciția Minor (Dobrogea de astăzi) și despre felul cum s-a păstrat creștinismul în interiorul hotarelor țării noastre de-a lungul vremii: „Multele mărturii care s-au păstrat arată că acest creștinism înfiripat și organizat de Sfântul Apostol Andrei pe teritoriul țării noastre nu s-a pierdut. În pofida venirii romanilor, apoi mai târziu a slavilor, a popoarelor migratoare și a cuceritorilor de tot felul, strămoșii noștri au păstrat acest creștinism așa cum au știut ei mai bine. Astfel, poporul român a trăit vreme de aproape două milenii strâns unit în jurul bisericii, în jurul preotului, în jurul cimitirului din sat și în jurul Dumnezeului său. Deci, neamul nostru românesc nu a fost creștinat precum poporul rus, în mod „politic”, printr-o creștinare în masă, ci s-a făcut de către un ucenic direct al Mântuitorului Iisus Hristos, Sfântul Apostol Andrei, încă de acum două mii de ani, și, de aceea, el este Sfântul ocrotitor al țării noastre”.

This slideshow requires JavaScript.