Colinde în limbaj mimico-gestual la Centrul Eparhial din Slatina

Duminică, 17 decembrie a.c., credincioșii comunității persoanelor cu deficiențe de auz și vorbire din Slatina au participat la Sfânta Liturghie oficiată în limbaj mimico-gestul în biserica lor de suflet, din cadrul Complexului Catedralei Episcopale din Slatina. La finalul slujbei, părintele Ionuț Drăghici și doamna Doina Savin, director ANSR, filiala Slatina, au pregatit colinde în limbaj mimico-gestual pentru a colinda Centrul Eparhial din Slatina. Toți copiii și credincioșii prezenți  au primit daruri din partea Sectorului Social al Episcopiei, constând în alimente și dulciuri.

Astfel, miercuri, 20 decembrie a.c., membri ai comunității au colindat pe ostenitorii Centrului Eparhial din Slatina, transpunând prin semne mesajul colindelor și împărtășind în acest fel și celorlalți emoția și bucuria tainică pe care persoanele cu deficiențe o trăiesc de Crăciun și pe care nu o pot transmite altfel decât în acest mod. La final, aceștia au primit daruri din partea Episcopiei.