Liturghie arhierească în Parohia Dobrotinet

Duminică, 28 ianuarie, Preasfințitul Episcop Sebastian a slujit Sfânta Liturghie în biserica Parohiei Dobrotinet, hirotonind diacon pe tânărul teolog Smarandache Bogdan-Alexandru, pe seama Catedralei episcopale.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a tâlcuit pericopa evanghelică a Vameșului și fariseului: „Din evanghelia de astăzi învățăm ca, atunci când venim înaintea lui Dumnezeu, să nu ne comparăm cu ceilalți oameni! Să nu îndrăznim a fi mândri ori lăudăroși, ca să nu devină rugăciunea noastră judecată, iar faptele noastre cele bune, și așa foarte puține, să se prefacă în laude, căci aceasta nu e rugăciune! Ci trebuie să ne rugăm ca vameșul: cu smerenie, interiorizându-ne și rugându-ne mai întâi pentru noi; căutând cu pocăință la păcatele, slăbiciunile și greșelile noastre de fiecare clipă, gândurile murdare, cuvintele urâte, ori planurile nedrepte pe care le urzim de multe ori împotriva celorlalţi. Să spunem lui Dumnezeu, în taină, un cuvânt de iertare, de cerere şi de ajutor pentru îndreptare întâi pentru noi, apoi pentru cei dragi nouă: pentru cei de lângă noi şi pentru cei plecaţi dintre noi, rudenii, cunoscuţi sau prieteni, pentru toţi cei care au nevoie de ajutorul, iar nu de judecata noastră aspră şi critică”.