Ateliere de creație pro-viață pentru persoanele cu deficiențe de auz și vorbire

Duminică, 11 martie a.c., la biserica mică din incinta complexului Catedralei Eparhiale și sâmbătă, 17 martie, la sediul filialei din Slatina a Asociației Naționale a Surzilor din România (A.N.S.R.), Pr. Drăghici Ionuț și Dna. Savin Doina, director executiv al A.N.S.R. – Slatina, au organizat două ateliere de creație în cadrul cărora persoanele cu deficiențe de auz și vorbire au realizat pancarte cu mesaje pro viață, pro adopție, non violență etc., pentru a putea fi folosite la „Marșul pentru viață”, care se va desfășura în data de 24 martie, orele 17.00, în peste 287 de localități din România și Republica Moldova, sub genericul „O lume pentru viață”.

Motivarea acestei teme este dată de faptul că scopul mișcării pro-viață este ca toți oamenii să valorizeze viața în mod firesc și ca valorile pro viață să fie recunoscute ca firești pentru om și societate – așa cum sunt în realitate.