Denia Canonului Sfântului Andrei Criteanul la Catedrala Episcopală

Miercuri, 21 martie, Preasfințitul Părinte Sebastian a săvârșit slujba Deniei Canonului Sfântului Andrei Criteanul la catedrala episcopală.

În cuvântul de învățătură, Preasfinția Sa a vorbit despre mângâierea duhovnicească pe care o dă Canonul cel Mare celor aflați în strâmtorări și în nevoi: „Asemenea este viața noastră cu agonia din acest Canon Mare al Sfântului Andrei Criteanul, agonie pe care o resimțim și noi în viața aceasta, care deseori ne face să suferim. Suferim nedreptăți, lovituri, neînțelegeri din partea celor de lângă noi adeseori, de la cei de la care ne-am aștepta să primim un cuvânt bun sau un zâmbet. Ați văzut cât de crudă este viața uneori, fiindcă auzim de persoane care, nemaiputând să lupte cu viața, ajung să își pună capăt zilelor. Oameni tineri, uneori, care depun armele, fiindcă nu mai pot suporta greul frământărilor și al luptei cu viața. Rugăciunea din seara aceasta se dorește o mângâiere pentru cei care uneori simt că nu mai pot, că viața este prea dură cu ei, fie din cauza unor boli, din cauza sărăciei, sau din cauza răutăților care ne vin de peste tot.  Așadar, Canonul Sfântul Andrei Criteanul ne dă puteri sporite și speranța unei învieri binemeritate”.