Episcopia Slatinei și Romanaților la împlinirea a 10 ani de activitate

Duminică, 25 martie, la praznicul Bunei Vestiri, ÎPS Irineu − Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, ÎPS Varsanufie ‒ Arhiepiscopul Râmnicului, PS Nicodim ‒ Episcopul Severinului și Strehaiei, PS Galaction – Episcopul Alexandriei și Teleormanului și PS Sebastian − Episcopul Slatinei și Romanaților au oficiat Sfânta Liturghie la Catedrala Episcopală din Slatina, cu prilejul împlinirii a zece ani de la activarea Eparhiei din județul Olt.

În cuvântul de învățătură, ÎPS Mitropolit Irineu a subliniat importanța și semnificația praznicului Bunei Vestiri, felicitând totodată pe PS Părinte Sebastian la împlinirea a zece ani de activitate în fruntea Episcopiei Slatinei și Romanaților.

La final, PS Părinte Sebastian a mulțumit înalților ierarhi, preacucernicilor preoți și tuturor credincioșilor care au participat la slujbă, pentru prezență și bucuria împărtășită la ceas aniversar.