Conferinţa semestrială de primăvară a preoţilor din Episcopia Slatinei şi Romanaţilor

Luni, 14 mai a.c., la Casa de Cultură a Sindicatelor din Municipiul Slatina, s-a desfășurat conferinţa semestrială a preoţilor din Episcopia Slatinei şi Romanaţilor.

În prezenţa Preasfinţitului Părinte Sebastian, la conferinţă au luat parte preoţii de la cele patru protoierii ale judeţului Olt, care au avut bucuria de a asculta prelegerea susţinută de către părintele profesor dr. Viorel Ioniță, de la Facultatea de Teologie Ortodoxă “Justinian Patriarhul” din Bucureşti, reprezentant de ani buni al Bisericii Ortodoxe Române în Conferinţa Bisericilor Europene (CBE), care a făcut referire în discurs și la diaspora românească, prezentând audienței realitatea cu care se confruntă preoții români în străinătate și obstacolele întânite de aceștia în pastorație.