Biserica Parohiei Coteana II a fost târnosită

Duminică, 7 octombrie, Preasfințitul Episcop Sebastian a târnosit biserica Parohiei Coteana II.

După Sfânta Liturghie, în cuvântul de învățătură, Preasfinția Sa a tâlcuit Evanghelia învierii fiului văduvei din Nain: „Din Evanghelia de astăzi învățăm, în primul rând, că trebuie să abordăm moartea cu mentalitate și conștiință creștină, pentru că nu avem motive să ajungem la disperare ori să ne pierdem credința atunci când aceasta survine. Ea nu este cel mai mare rău care ni se poate întâmpla, pentru că mai rău decât moartea este iadul, adică despărțirea veșnică de Dumnezeu. Din cauza păcatului, moartea a devenit la fel de firească precum viața. Și știm prea bine că, din clipa în care ne-am născut, urmează să și murim. La fel se întâmplă cu toți. De ce atunci ne arătăm atât de nepregătiți să întâmpinăm moartea, în loc să avem conștiința creștină că prin ea mergem în lumea cealaltă, unde stăpânește Hristos, și unde El, dacă ne-am pregătit cum se cuvine, cu dragoste și fapte bune, ne va rândui în fericirea cea veșnică?”

Pentru efortul depus la zidirea bisericii, Preasfinția Sa a acordat Diploma de ctitor părintelui paroh Cristi Alexe și Distincția de vrednicie celor care s-au implicat și au sprijinit financiar realizarea lucrărilor.