Resfințirea bisericii Parohiei Corbu I

Duminică, 14 octombrie, Preasfințitul Episcop Sebastian a resfințit biserica Parohiei Corbu I.

După Sfânta Liturghie, în cuvântul de învățătură, Preasfinția Sa a tâlcuit  Pilda semănătorului, arătând că „Domnul, încă de acum 2000 de ani, a prevăzut neputința noastră, a celor care încercăm duminică de duminică să adunăm în sufletele noastre semințele cele sfinte − adică învățăturile dumnezeiești din Sfânta Evanghelie − dar nu reușim să aducem cu toții roadele pe care El le așteaptă de la noi. De ce? Pentru că nu toți suntem pământul cel bun. Pentru că unii sunt pământul de lângă drum, stăpâniți de indiferență, ori de prea multă superficialitate. Alții sunt pământ pietros și neroditor, întâmpinând cu inimă împietrită dragostea și învățătura lui Dumnezeu, iar alții sunt pământ spinos ce resping cuvântul sfânt, pentru că nu sunt destul de curățați de bălăriile păcatului. De aceea, cred că ar trebui să ne întrebăm astăzi cu toții: Noi ce fel de pământ suntem? Suntem pământul cel bun? Sau suntem pământul de lângă drum, ori cel pietros, sau cel cu spini? Rodim noi cele duhovnicești? Și dacă da, ne străduim 100%? Sau rodim doar 60%, ori abia 30%? Iată întrebări pe care evanghelia de astăzi ni le pune fiecăruia! Să luăm aminte că nu din vina Semănătorului și nici din pricina seminței are loc nerodirea sau puțina rodire, ci din cauza pământului, adică a noastră, a omului celui pământesc, zidit din pământ, dar care nu se străduiește îndeajuns să se înalțe de la cele pământești către înălțimea cuvintelor celor cerești. De aceea, să rugăm pe Semănătorul învățăturii celei sfinte și dumnezeiești să semene și în sufletele noastre cuvintele Lui cele de viață dătătoare, dar să ne ajute și să ajungem a fi cu toții pământul cel bun și bine roditor, astfel încât darul Lui să nu se reverse peste noi în zadar”.

Pentru efortul depus la restaurarea bisericii, Preasfinția Sa a acordat rangul de Iconom preotului paroh Petrișor-Elvis  Cazacu Popescu și Distincția de vrednicie tuturor celor care s-au implicat în procesul de restaurare.