Liturghie arhierească la Mănăstirea Clocociov

Vineri, 30 noiembrie, Preasfințitul Episcop Sebastian a săvârșit Sfânta Liturghie Mănăstirea Clocociov din Slatina.

În cuvântul de învățătură, Preasfinția Sa a expus istoria încreștinării poporului român de către Sfântul Apostol Andrei, petrecută în vremea în care a zăbovit în provincia Sciția Minor (Dobrogea de astăzi) și felul cum s-a păstrat creștinismul în interiorul hotarelor țării noastre de-a lungul vremii: „Multele mărturii care s-au păstrat arată că acest creștinism înfiripat și organizat de Sfântul Apostol Andrei pe teritoriul țării noastre nu s-a pierdut. În pofida venirii romanilor, apoi mai târziu a slavilor, a popoarelor migratoare și a cuceritorilor de tot felul, strămoșii noștri au păstrat acest creștinism așa cum au știut ei mai bine. Astfel, poporul român a trăit vreme de aproape două milenii strâns unit în jurul bisericii, în jurul preotului, în jurul cimitirului din sat și în jurul Dumnezeului său. Deci, neamul nostru românesc nu a fost creștinat precum poporul rus, în mod politic, printr-o creștinare în masă, ci s-a făcut de către un ucenic direct al Mântuitorului Iisus Hristos, Sfântul Apostol Andrei, încă de acum două mii de ani, și, de aceea, el este Sfântul ocrotitor al țării noastre”.